понедељак, 27. јануар 2020.

Svetosavlje temelj srpske države i duhovnosti



BESKRAJNO RODOLJUBLJE I BOGOLJUBLJE CVETOGA SAVE

Aleksandrovac – U organizaciji aleksandrovačkog Udruženja „Badnjak“ sinoć je u Muzeju vinarstva i vinogradarstva upriličena Tribina o Svetom Savi, prvom Srpskom Episkopu i prosvetitelju. O liku i delu Sv. Save govorili su aleksandrovački sveštenik Vukman Petrović i profesor pravnog Fakulteta Univerziteta u Kragujevcu dr. Zoran Čvorović.

U nadahnutom obraćanju građanima Župe, koji su u velikom broju došli na ovaj svojevrsni čas istorije, otac Vukman je istakao, da svi treba da sledimo reči i dela Svetaoga Save,  jer ćemo na taj način više poštovati i voleti jedni druge i Gospoda Isusa Hrista.

-Svu ljubav, svu snagu, svu veru, sve vrline Sveti Sava je crpeo sa Istočnika Života - Hrista Spasitelja. Zato je Hristos mera njegovog života i postojanja. Svetosavlje je put koji vodi u istinski život. Put Hristov, jedini put koji oplemenjuje i osvećuje. Tom putu naučio nas je Sveti Sava, zato je on i najplemenitiji izdanak roda srpskoga. Sveti izdanak koji neprekidno rađa plodove vere, nade i ljubavi“ – kaže sveštenik Petrović.

Profesor dr Zoran Čvorović, jedan od najvećih poznavalaca života i rada Svetoga Save rekao između ostalog, da je Sv. Sava imao orgomnu žeđ za Gospodom Isusom Hristom, koja ga je i odvela na Svetu Goru, ali  je on bio i ostao najveći srpski rodoljub.

-Sa svojih 17 godina života,  Sava je stigao na Svetu Goru, koja je krajem 11. i počletkom12. veka, važila za jedan od najznačajnijih centara Pravoslavlja. Posle niza godina monaškog života i podvižničke ljubavi prema Isusu Hristu, vraća se u Stedinucu gde radi na formiranju srpske nezavisne autokefalne Crkve. Sa svojim učenicima piše Zanopravilo, koje predstavlja svojevrsni Ustav onoga vremena, kako srpske srednjovekovne države tako i srpske Crkve. Zakonopravilo Svetoga Save će preko 300 godina u Rusiji predstvljati osnovni izvor prava, sve do reformi Petra Velikog. Dakle, na ponos rpskom rodu, jedan srpski Zakonik predstavljao je temelj Ruskoga prava preko 3. veka. U svim tim svetovnim delima se vidi, da je Sveti Sava bio odan Bogu, ali da je ispunio i onu drugu Jevanđeosku zapovest - položio svoj život za srpski rod i svoju srpsku braću. Autokefalna srpska Crkva je danas ono što objedinjuje sve Srbe. Ona brižljivo čuva svest o srpskom imenu, svest o srpskoj istoriji, i svet o srpskoj duhovnosti“ – rekao je profesor Čvorović.

Inače, aktivisti aleksandrovačkog  Udruženja, „Badnjak“  uložili mnogo truda, kako bi u čast Svetoga Save, svojim sugrađanima podarili ovo nezaboravno veče, za čiju organizaciju su dobili mnoštvo čestitki.    

субота, 18. јануар 2020.

Burna Skupština akcionara aleksandrovačke „Župljanke“


ZBOG BANKROTSTVA PREDUZEĆA AKCIONARI 
TRAŽE HAPŠENJE BIVŠEG RUKOVODSTVA

Aleksandrovac 17. januar – Više od sedamdeset akcionara - bivših radnika aleksandrovaćke „Župljanke“, zahtevaju od nadležnih državnih organa da odmah sprovedu detaljnu istragu i uhapse bivše rukovodioce tog preduzeća, koji su  kako ističu, u dužem vremenskom periodu odgovorni za brojne mahinacije i malverzacije, a što je za posledicu imalo bankrotstvo ove nekada uspešne  Fabrika za proizvodnju konfekcije i pozamanterije.

Miodrag Šljivić, Milan Knežević, Naradža Crnić, Svetlana Aleksić, Radica Arsić, Gordana Knežević, Mirjana Katančević, Marija Radojičić i dugi poverioci (kojima na ime neisplaćenih zarada i PIO doprinosa  „Župljanka“, dugije milionske svote novca) optužili su bivše rukovodstvo na čelu sa Radoljubiom Mijškovićem za kriminal i korupciju.

-Radoljub Mijušković i članovi njegove familije koje je (od momenta privatizacije juna meseca 2006. godine do  do 17. januara  2018.godine, kada je otvoren stečajni postupak) postavljao na rukovodeća mesta, odgovorni su za neviđenu pljačku „Župljanke“ imovine, vrednu više stotina miliona evra. Niko od njih do sada nije za to kažnjen. Zahtevamo od nadležnih državnih organa da odmah i bez čekanja sprovedu detaljnu istragu i uhapse odgovorne“ – zdušno ističu  akcionari „Župljanke“ i dodaju, da su „brojne krivične prijave protiv rukovodioca ove firme, uglavnom završavale u fiokama nadležnih državnih organa“.

- Nečuveno  je i to, što je posle izvršne Sudske odluke o proglašenju bankrotstva od 10.januara 2019. godine „Župljanka“  nastavila do današnjih dana sa nezakonitim poslovanjem. To i takvo poslovanje išlo je preko fantomske firme „Župljanka plus“ čiji je osnivač zet Radoljuba Mijuškovića“ – tvrdi poverilac Miodrag Šljivić, koji je i nekadašnji predsednik Sindikata župskih tekstilaca.

Odgovarajući na mnogobrojmne optužbe sada već bivših radnika „Župljanke“ Radoljub Mijušković, bivši generalni direktor ove firme, rekao „da su sve optužbe protiv njega nameštene“.

-Vidite da me pored bivših radnika „Župljanke“ za navodno nezakonito poslovanje optužuje i stečajni upravnik iz Kraljeva, kao i predstavnik poreske Uprave iz Kruševca. Sve je to namešteno i dogovoreno. Ja sam radio časno i pošteno“ – tvrdi Mijuškiović i dodaje, da ga „danas etiketiraju oni, koje je najviše pomogao“.

Pored bujice opštužbi na račun bivšeg rukovodstva, na jučerašnjoj burnoj sednici Skupštine akcionara "Župljanke" u bankrodstvu, izabran je novi predsednik Skupštine akcionara, kao i novi predsednik Odbora poverilaca, sa zadatkom da pripreme potrebnu dokumentaciju i sprovedu prodaju zatečene imovine preduzeća (nove Upravne zgrade sa pogonom za čičak traku na tri sprata, Pogona stare tkačnice, kao i stare Upravne zgrade, koja je locirana preko puta bivše „Župljankine“ šivare, a sada kafane „Dvor“).

Dug od oko 164 miliona dinara

Skupština akcionara „Župljanke“ utvrdila, zaključno sa 17. januarom,  dug  ovog preduzeća u bankrodstvu prema državi, bivšim radnicima, dobavljačima repromaterijala i drugim poveriocima tog preduzeća od blizu 164 miliona dinara. Prema rečima članova novoizabranog Odbora poverilaca, u zavisnosti od prodajne cene objekata, proizvodne opreme i druge imovine, biće proporcionalnio namireni svi dužnici „Župljnke“.

Izgradnja međugeneracijskog i interkulturalnog mosta ekonomskog prosperiteta žena u Raškoj oblasti


ŽENE POKRETAČI POZITIVNIH DRUŠTVENO-EKONOMSKIH PROMENA U NERAZVIJENIM PODRUČJIMA

Kopaonik – Edukativnim radionicama na temu „Digitalno brendiranje – promocija putem društvenih mreža“ koje su održane na Kopaoniku, realizovana je II faza projekta „Izgradnja međugeneracijskog i interkulturalnog mosta ekonomskog prosperiteta za žene u Raškoj i Sjenici“ koji sprovodi Udruženje poslovnih žena Srbije u saradnji sa Lokalnom kućom razvoja iz Brusa, a uz podršku opštine Sjenica i Raška. Projekat finansira ambasada SAD u Srbiji.

Žene iz projektnog regiona koji obuhvata Sjenicu, Rašku i Brus, su tokom dvodnevnih radionica dobile osnovna znanja iz  oblasti digitalnog brendiranja i promocije putem društvenih mreža i interneta, kako bi se osposobile za izradu zajedničkog bloga i drugih alata na društvenim mrežama, putem kojih će promovisati svoje proizvode.

Polaznice obuke će u narednom periodu proći kroz mentorski proces, vođene od strane mentorke Tijane Sekulić koja im je na radionicama prenosila znanja iz ove oblasti. Tokom mentorskog rada one će unapređivati znanja na izradi i pokretanju namenskih digitalnih promotivnih kanala (Facebook, Instagram) pomoću kojih će u budućnosti vršiti promociju inoviranih rukotvorina i suvenira proizvedenih od strane žena iz projektne regije. Time će u velikoj meri biti olakšana i unapređena promocija i tržišni plasman rukotvorina i etno suvenira nastalih kombinacijom modernih elemenata dizajna sa tradicionalnim motivima.

Polaznice obuke su takođe imale priliku da u okviru mentorskog procesa koji traje od prve edukacije koju im je tokom novembra održala Marija Ivanković Jurišić, dizajnerka tekstila i vlasnica modnog brenda „Marija Handmade“, predstave prototipove suvenira i rukotvorina na kojima od tada rade. Od mentorke su dobile smernice kako dalje da razvijaju idejna rešenja, što bolje implementiraju stečena znanja u kombinovanju inovativnih tehnika / dizajnerskih elemenata i tradicionalnih motiva.

Tokom meseca marta predstoji III faza projekta kada će se okupiti sve žene koje su prošle kroz obuke i u okviru zajedničkih panela razmenjivati iskustva i zapažanja. Radiće se na unapređivanju promocije i tržišnog plasman rukotvorina i etno suvenira koje ove žene izrađuju, a kroz umrežavanje i zajednički rad one će generisati i dodatne prihode i na taj način se ekonomski osnaživati.

U okviru završne manifestacije u junu 2020. godine, biće predstavljeni rezultati projekta i zajednički rad svih obučenih žena. Inovirani etno-dizajnerski proizvodi će tom prilikom biti promovisani zajedno sa „digitalnom knjigom standarda“ i rešenja modernog dizajna u rukotvorinama.

Ovim aktivnostima je planirano ostvarivanje primarnog cilja projekta, a to je izgradnja međugeneracijske mreže žena u nerazvijenim opštinama Raška, Sjenica i Brus, kako bi se omogućilo ispunjenje njihovih ekonomskih prava i poboljšali uslovi za delovanje kao pokretača pozitivnih društveno-ekonomskih promena u njihovim multietničkim i multireligioznim zajednicama.